Galeria jaj

Dekoracja wielkanocna.
Kurze, przepiórcze czy strusie – wybór jajek w sklepach polskich jest naprawdę duży. Z czym je najlepiej podać, ile gotować, jak smakują – na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w niniejszym artykule.
/ 01.03.2010 14:41
Dekoracja wielkanocna.

Jaja kurze

Mit o związku między spożywaniem jajek kurzych i podwyższonym cholesterolem zaczyna odchodzić powoli już do lamusa. Obecnie mało kto już powie, że jaj są niezdrowe, a ich spożywanie powinno być mocno ograniczone. A za to z pewnością są one jednym z lepszych źródeł białka, bez którego prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu nie byłoby możliwe. Ale jednak trzeba pamiętać o złotej zasadzie – co za dużo, to nie zdrowo!

Podobno smak jajka kurzego zależy w dużej mierze od kury. Najlepiej smakują te pochodzące z chodu ekologicznego lub wolnego (oznaczone cyfrą 0), ale to też w rzeczywistości jedynie rzecz gustu konsumenta. Jajka kurze podaje się na różne sposoby: jaja na twardo (po zagotowaniu się wody, powinno się pozostawić jajko w garnuszku na jeszcze około 10 minut), jajecznica czy też jaja faszerowane.

Zobacz także: Jak czytać oznaczenia jaj?

Sałatka z jajkiem

Składniki:
2 jaja na twardo
200g makaronu (muszelki, świderki)
sałata, pomidor, ogórek kiszony, ogórek zielony
sos włoski
sól, pieprz

4 liście sałaty dokładnie umyć, a następnie porwać na średniej wielkości strzępki. 2 pomidory, 2 ogórki kiszone, 1/3 ogórka zielonego pokroić w kosteczkę. Wszystko ze sobą wymieszać. Do misy dodać ugotowany wcześniej makaron. Dodać soli i pieprzu. Wszystko polać sosem włoskim. Wymieszać i odstawić na około 10-15 minut, aż wszystko się „przegryzie”. Można podawać!

Jaja przepiórcze

Jaja te nadal nie są zbytnio popularne w polskich domach, mimo że ich dostępność jest ogromna. Są one znacznie bardziej zdrowe od jaj kurzych, m.in. dlatego że zawierają znacznie mniej cholesterolu. Spożywanie ich poleca się osobom cierpiącym na astmę czy anemię ze względu na bogactwo w takie wartości odżywcze jak, np. żelazo, cynk, magnez czy potas. Zwykle nie powodują reakcji alergicznych.

Jaja przepiórcze są bardzo charakterystyczne, trudno byłoby je pomylić z jakimikolwiek innymi jajami. Są one malutkie i nakrapiane, ich smak jest bardziej intensywny. Wykorzystuje się je do przyrządzania tradycyjnych potraw, jak jajecznica czy jajko na twardo. Żeby ugotować jaja przepiórcze na twardo należy gotować je około 3 min (a nie 10, jak w przypadku kurzych), na miękko zaś – zaledwie 1 minutę. Może tylko cena troszkę odstrasza klientów, gdyż przeciętnie jest ona zbliżona do kosztu, jaki musimy ponieść przy zakupie jaj kurzych ekologicznych (od 7 złotych wzwyż).

Jaja przepiórcze z majonezem

Składniki:
24 jaja przepiórcze
2/3 opakowania średniego majonezu
4 łyżki naturalnego jogurtu
1 łyżka musztardy
1 łyżka keczupu
2 plastry szynki
oliwki
sól, pieprz
papryka konserwowa

Ugotować jaja przepiórcze na twardo (3 minuty), a następnie ułożyć je na przygotowanym talerzu. Przyrządzić sos: połączyć ze sobą pozostałe składniki, to znaczy majonez, keczup, oliwki, pokrojoną szynkę, jogurt, musztardę, pokrojoną w cienkie paseczki lub kosteczkę paprykę, a wszystko doprawić solą i pieprzem. Jajka można maczać w sosie, ale równie dobrze można je również pokroić w kostkę i dodać do niego – w ten sposób powstanie coś w rodzaju sałatki. Smacznego!

Polecamy także: Jak gotować jaja?

Jaja kacze

Jaja te nie są jak dotąd zbytnio popularne, może ze względu na ich dosyć specyficzny smak. Są one większe od jaj kurzych oraz charakteryzują się jaśniejszym odcieniem żółtka. Jeżeli zaś chodzi o wartości odżywcze, to niewiele się różnią od jaj od kur.

Jaja kacze podawane z sosem holenderskim

Składniki:

2 jaja kacze
warzywa: sałata, pomidory koktajlowe, papryka, ogórek
ew. szynka
½ kostki masła lub margaryny
4 jajka kurze (potrzebne będą żółtka)
4 łyżeczki soku cytrynowego
sól, pieprz

Sos przygotowujemy poprzez zmieszanie ze sobą: roztopionego masła/margaryny, ubitych żółtek, soku z cytryny oraz przypraw. Sos powinien mieć gęstą konsystencję.

Następnie przystępujemy do przygotowania sałatki. Można przyrządzić tradycyjną sałatkę z jajami kaczymi ugotowanymi na twardo (ok. 7 min), albo zaryzykować i spróbować sałatki z jajkiem smażonym na patelni. W pierwszym przypadku ugotowane jajka kroimy na kosteczkę i mieszamy je z pozostałymi składnikami. Wszystko polewamy sosem holenderskim. W drugim wypadku jaka smażymy na patelni (ewentualnie z szynką i porem). Do smażonego jaja dodajemy porwaną sałatę, pokrojone w kostkę pozostałe warzywa. Polewamy wszystko sosem. Smacznego!

Jaja gęsie

Jaja te nie różnią się za bardzo od jaj kurzych. Są one trochę większe i z pewnością mają mniej intensywny smak, dlatego też poleca się stosowanie większych ilości przypraw podczas ich przyrządzania. Kucharze polecają je głównie do wypieków czy naleśników, ze względu na to, że są bardziej oleiste. Niektórzy twierdzą, że jaja gęsie są ciężkostrawne, podczas gdy inni zajadają się nimi, przyrządzając z nich jaja na twardo czy jajecznicę.

Zobacz także: Jak gotować jaja?

Jaja strusie

Jaja strusie zalicza się w Polsce do tych specjalnych, przygotowywanych od święta. Przeciętna cena takiego jaja waha się od 40 do nawet 70 złotych. Mimo to nie brakuje chętnych klientów. Jajo strusie jest znacznie większe od znanego nam jaja kurzego, waży około 1,5 kg, co już z pewnością wielu wprawić może w zdumienie. Jednak wraz ze wzrostem wagi, przybywa także wartości odżywczych. Jaja te są bardzo zdrowe i poleca się je wszystkim osobom cierpiącym na niedobór białka czy też astmatykom lub anemikom.

Jajecznica z jaj strusich:

Na początek musimy sobie poradzić z twardą skorupą jaja strusiego. Może przydać się nam wiertarka albo jakieś inne twarde lub ostre narzędzie. Żółtko i białko wydmuchujemy na rozgrzaną patelnię. Jajecznicę przygotowujemy jak z jaka kurzego. Porcja dla około 8 osób.

Zobacz także: Jaja

Redakcja poleca

REKLAMA