Jak się robi dżemy?

dżem z chilli 2
Czym różni się dżem od marmolady i konfitury? Rozwiążemy tę zagadkę w naszym serwisie.
/ 03.11.2016 20:59
dżem z chilli 2

Dżem zawiera całe lub rozdrobnione owoce, równomiernie zawieszone w półskrzepłej galarecie lub przecierze owocowym.

Na dżemy najlepiej jest przeznaczyć owoce nie w pełni dojrzałe, zwłaszcza jeśli chodzi o owoce jagodowe. Takie bowiem są najbardziej zasobne w pektyny.

Przy łączeniu owoców trzeba pamiętać, że bardziej kwaśne łączymy z łagodniejszymi, bardziej aromatyczne z tymi mniej aromatycznymi, przynajmniej jeden ze składników dżemu powinien mieć intensywną barwę.

Zobacz także: Jak powstaje galareta?

Dżemy można przyrządzać w następujący sposób:

  1. Przebrane, umyte i osączone owoce przesypujemy cukrem i pozostawiamy w chłodzie pod przykryciem. Po czym zlewamy sok i zagotowujemy go. Do wrzącego syropu dosypujemy owoce i przez chwilę gotujemy dżem.
  2. Przygotowane jak wyżej owoce zawierające pektyny rozgotowujemy, przecieramy przez sito, dodajemy cukier i gotujemy przez kilka minut, po czym dodajemy drugi gatunek owoców. Gotujemy dżem przez ok. 10-15 minut.
  3. Przygotowane jak wyżej owoce wsypujemy do syropu ugotowanego z wody i cukru, a następnie dodajemy przecier z innego gatunku owoców zawierających dużą zawartość pektyn – agrestu, porzeczek lub papierówek, antonówek, renet, koksy pomarańczowej czy boikenów.

Dżemy gotuje się możliwie najkrócej – 10-20 minut. Do gotowania dżemów najlepsze są szerokie, niskie rondle, świetnie sprawdza się w tym przypadku żaroodporna porcelana.

Wytwarzającą się w trakcie gotowania pianę najlepiej jest zbierać łyżką, prowadząc ją po powierzchni dżemu.

Taką owocową szumowinę można ostudzić, a następnie zamrozić w małych porcjach – jest nieoceniona jako dodatek do lodów, galaretek lub kisieli.

Dżemy po przygotowaniu powinny być błyszczące, a kropla dżemu spuszczona na zimny talerzyk powinna szybko krzepnąć.

Gorącymi dżemami napełniamy wyparzone słoiki, zakręcamy i chowamy do ciemnego, chłodnego pomieszczenia.

Polecamy: Domowy kisiel, budyń i galaretka

Jeśli wolimy dżem mniej słodki (od 10-20 % cukru w stosunku do wagi owoców) – po jego przygotowaniu trzeba wlać gorącą masę do słoików, zakręcić, nie studzić, tylko od razu pasteryzować.

Redakcja poleca

REKLAMA