Rzeżucha

Rzeżuchę jadamy właściwie raz w roku, wielka szkoda, bo jest to ziółko o niezwykłych walorach smakowych i na dodatek bardzo zdrowe.
/ 21.09.2009 17:59

Rzeżucha idealna do serków i na kanapki

Rzeżuchę najlepiej hodować i jadać cały rok na surowo dodając posiekaną do kanapek, twarożków, twarogów, sałatek i surówek, zarówno samą, jak i w towarzystwie innych ziół. Ze względu na swoją lekką pikanterię stanowić będzie doskonałe towarzystwo delikatnych serków: ricotty, mozzarelli, białego serka homogenizowanego, kremowych serków topionych. Ostrzejsze sery, takie jak oscypek, czy sery pleśniowe przytłumią jej smak.

Z rzeżuchy można zrobić doskonałe, aromatyczne masło ziołowe. Po dodaniu odrobiny soli będzie wspaniale smakować na świeżym pieczywie lub z plastrem pomidorka ogórka, albo rzodkiewki. Warto pokusić się o eksperyment i dodać do sosu pesto rzeżuchę zamiast bazylii.

Zobacz przepis: Pesto z rzeżuchy.

Pyszny dodatek do ciepłych dań

Można nią posypywać zupy pomidorowe, ziemniaczane, selerowe oraz robić na jej bazie zupy, pamiętając jednak, że dodajemy ją na sam koniec, do gotowej właściwie potrawy. Rzeżucha poddana wysokiej temperaturze traci swoje wyjątkowe walory aromatyczne i smakowe. Można nią posypać ziemniaki lub ziemniaczane pure na bazie mleka. Dobrze przyprawi dania z duszonych grzybów – pieczarek lub boczniaków (dodajemy ją już na talerzu).

Doskonałym dressingiem sałatkowym będzie sos vinaigrette z dodatkiem kilku łyżek posiekanej rzeżuchy (ale już bez czosnku i pieprzu), majonez rzeżuchowy lub jeszcze lepiej dip na bazie jogurtu do grillowanej piersi kurczaka albo do sałatki z awokado. Sos beszamelowy albo śmietanowy także można doprawić siekaną rzeżuszką – będzie świetnie smakował ze szparagami lub gotowaną fasolką szparagową.

Rzeżucha świetnie przyprawi smak nieco mdłych ryb gotowanych na parze lub pieczonych w piekarniku, takich jak pstrąg, panga, sola. Świetnie się sprawdzi, gdy z niej zrobić pastę do kanapek z wędzonej makreli.

Będzie się też komponowała ze smakiem delikatnej szynki (np. gotowanej lub drobiowej), albo polędwicy, z dodatkiem soczystych gruszek, Zobacz przepis: Roladki z szynki i gruszek z twarożkiem.

Zobacz także: Kiełki na wiosnę