Robimy pyszne tarty na słodko

Tarta cytrynowa jest najlepsza na lato.
Świat tart i tartinek (czyli małych tart) to świat ogromny. A im go lepiej poznajesz, tym robi się smaczniej. Trzeba tylko odkryć kilka słodkich tajemnic.
/ 19.08.2010 10:50
Tarta cytrynowa jest najlepsza na lato.

Tajemnica udanego ciasta

Dobieraj odpowiednie proporcje mąki do tłuszczu. Łatwo je zapamiętać – mąki powinno być dwa razy więcej niż masła. Jeśli chcesz, aby ciasto było superkruche, zwiększ ilość tłuszczu.
Podczas przygotowywania ciasta zarówno ręce, jak i narzędzia, powinny być jak najchłodniejsze. Wcieraj tłuszcze w mąkę koniuszkami palców, aby zbytnio ich nie ogrzewać. Unieś wysoko palce i pozwól spadać grudkom ciasta do misy. Nie wałkuj ciasta dłużej niż to konieczne (tylko do uzyskania w przybliżeniu oczekiwanego kształtu), bo ciasto zrobi się ciężkie. Nie dolewaj całego płynu od razu (np. śmietanki). Mąki mają różną chłonność i ciasto może zrobić się ciężkie. Najlepszą strukturę ciasta kruchego daje masło.

Tajemnica chłodzenia

Dzięki chłodzeniu ciasta w zamrażalniku zyskamy lepszy smak, a w trakcie pieczenia ciasto nie zwiększy objętości.

Gorąca tajemnica

Aby ciasto było lekkie i chrupiące, zawsze należy je wkładać do rozgrzanego już piekarnika.

Tajemnica urody

Przed wyłożeniem na blachę, ciasto warto rozwałkować, nawinąć na wałek i położyć na formę. Jeśli nie lubimy używać wałka, ciasto można po prostu rozpłaszczyć w rękach, położyć na formę i palcami rozciągać je tak, aby zwiększało swoją powierzchnię i zakryło całą formę. Ten sposób ma tylko jedną wadę – ogrzewa ciasto.

Gdy wyłożymy na ciasto słodkie składniki, warto tartę dodatkowo ozdobić. Można zrobić kratkę z cienkich, równej szerokości paseczków (układamy je na wierzchu, na przemian). Można też zrobić ozdobne brzegi, plotąc najpierw warkocz z paseczków ciasta, a następnie układając go wokół brzegu. Najczęstszą zaś ozdobą brzegów są fałdy – trzeba przytrzymać brzeg ciasta palcem jednej ręki i w tym samym czasie ścisnąć zewnętrzną część obwódki palcem i kciukiem, tworząc zgrubienie. I powtarzać czynność, aż zrobi się cała obwódka.

Tajemnica smaku

Podczas pieczenia zwracaj uwagę, by nigdy nie przekraczać podanego czasu pieczenia. Nie zostawiaj też w piekarniku ciasta po tym, jak zauważysz, że się zarumieniło. Cukier zawarty w cieście szybko się przypala i może się skarmelizować – tarta będzie miała przez to lekko gorzkawy smak.

Ponieważ wiele słodkich tart i tartinek podaje się na zimno, w takich przypadkach piecz ciasto bez nadzienia. Chodzi o to, żeby zachować efekt kontrastu pomiędzy chrupiącym, kruchym spodem i świeżym, ale chłodnym nadzieniem.

Zobacz także: Tabela temperatur i czasu pieczenia ciast

Bezowa tarta cytrynowa

A teraz przepis na bezową tartę cytrynową. Jest naprawdę pyszna. Będą ci potrzebne:

a) Kruche ciasto: 100 g cukru pudru, 25 g mąki kukurydzianej, 2/3 szklanki wody, starta skórka z 2 cytryn, sok z 1 cytryny, 25 g masła (czyli mniej więcej łyżka), 2 żółtka;

b) Beza: białka i 175 g cukru pudru.

Przygotuj kruche ciasto, wyłóż nim formę, ponakłuwaj lub lepiej – nałóż na ciasto papier do pieczenia i wyłóż środek fasolkami. Dokładnie, zwłaszcza przy krawędziach. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 10 minut. Wyjmij, zdejmij papier i fasolę, i włóż do piekarnika jeszcze na 5 minut.

W rondlu wymieszaj mąkę kukurydzianą i cukier puder. Dodaj wodę, skórkę i sok cytrynowy, zamieszaj, zagotuj (cały czas mieszając) i poczekaj, aż nieco zgęstnieje. Zdejmij z ognia, dodaj łyżkę masła, połącz w jednolitą masę i ostudź.

W misce ubij 2 żółtka, dodaj do nich 2 łyżki sosu, a następnie przelej masę jajeczną do rondla. Gotuj całość na małym ogniu, aż zrobi się jeszcze gęstsza – cały czas mieszaj, żeby jajka się nie ścięły. Ciepłą wylej na ciasto, włóż do piekarnika na 15 minut, aby się zestaliła (piekarnik nagrzany na 180 stopni Celsjusza). W tym czasie ubij białka na sztywną pianę, dodaj czubatą łyżkę cukru pudru, wymieszaj. Wyjmij ciasto z piekarnika, nałóż na wierzch bezę i piecz jeszcze przez kilka minut, aż wierzch zrobi się rumiany. Mniam! 

Polecamy: Tarta - przepis podstawowy

Redakcja poleca

REKLAMA