Jak zrobić średniowieczny hipokras?

Hipokras to napój z wina, miodu i przypraw.
Hipokras to bardzo aromatyczny trunek z wina, z dodatkiem sporej ilości przypraw. Idealny na zimowe wieczory. Pokochają go zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
/ 04.10.2010 01:10
Hipokras to napój z wina, miodu i przypraw.

Hipocras (Hippocras, Ypocras) był ponoć najpopularniejszym napojem średniowiecza. Dziś produkuje się go jeszcze we Francji i podaje jako aperitif. Niegdyś pełnił również funkcję leku na trawienie. W dużym skrócie jest to wino słodzone miodem (rzadziej cukrem, choć gdy ten stał się nieco popularniejszy na dworach, słodzenie hipokrasu miodem zaczęło być utożsamiane z kuchnią gorzej sytuowaną). Oprócz miodu/cukru, do wina dodawano również cynamon, goździki, imbir, pieprz gwinejski, kardamon, gałkę muszkatułową, galangę (przyprawę spokrewnionę z imbirem), majeranek i długi pieprz. W późniejszych, francuskich przepisach pojawiają się również piżmo oraz bursztyn.

Wśród średniowiecznych przepisów z tym alkoholem w roli głównej, znajdziemy np. gruszki w hipokrasie podawane jako deser, zupę z cyranek (rodzaj kaczek) z hipokrasem czy sosem do węgorza z jajkami i hipokrasem. Jeśli pomyślimy o hipokrasie jako o przyprawianym winie, to jego zastosowania z drobiem czy rybami albo owocami wcale nie dziwią.

Zobacz także: Jak zrobić panepuchy?

Przepis poniższy bazuje na angielskiej recepturze z XIV wieku. Potrzebne będą: 1 butelka białego lub czerwonego wina (uważam, że lepiej smakuje tu wino wytrawne), 250 g cukru lub 300 g miodu, 1 1/2 łyżki stołowej tartego świeżego imbiru (ew zastąpić płaską łyżką suszonego), łyżka stołowa mielonego cynamonu, 1 1/2 łyżeczki kminku, po łyżeczce pieprzu, kardamonu, gałki muszkatołowej, 5 goździków. Podgrzewamy wino z cukrem lub miodem, ale nie wolno nam zagotować alkoholu. Zestawiamy z ognia, dodajemy przyprawy, przykrywamy i odstawiamy na dobę. Po tym czasie zlewamy znad osadu płyn, a jeśli nie jest dość klarowny, filtrujemy go przez kilka warstw gazy. Przelewamy do butelki, odstawiamy do piwnicy na co najmniej miesiąc. Potem hipokras podajemy schłodzony.

Polecamy: Jak zrobić rogale marcińskie?

Redakcja poleca

REKLAMA