Jak przyrządzić łososia w wiosennej odsłonie?

Skropiony cytryną, doprawiony solą i pieprzem i zawinięty w folię łosoś gotowy jest do pieczenia.
O tym, że ryby są zdrowe i pożywne, wiadomo nie od dziś. Najczęściej smażone na patelni, podawane z surówką i ziemniakami – czyli nudno i mało zachęcająco. Łosoś w ziołowej panierce zakróluje w twojej kuchni szybciej, niż zdołasz się obejrzeć.
/ 12.04.2011 18:02
Skropiony cytryną, doprawiony solą i pieprzem i zawinięty w folię łosoś gotowy jest do pieczenia.

Powiedzmy sobie szczerze – ryba nie należy do kanonu szczególnie lubianych w Polsce potraw… Kojarzy się z różnego rodzaju uroczystościami, kiedy to jesteśmy zmuszeni do przyrządzania jej na różne sposoby, co wymaga dużo wysiłku, cierpliwości i umiejętności (jeżeli ktoś nie przepada za specyficznym zapachem ryby, to dopisać do listy może jeszcze wytrzymałość). Jeżeli sytuacja wymaga przyrządzenia ryby – wybieramy filety, ryby wędzone itp. Gdy myślimy o łososiu, zapala nam się światełko w głowie i na myśl przychodzi jedno skojarzenie „luksus”. Tak, nie jest to zwykła ryba. Kiedyś stanowiła rarytas, a od niedawna uchodzi za bardzo popularny, dostępny posiłek, a co najważniejsze – nie straszy już ceną. Wyjątkowy wygląd (różowo-pomarańczowy kolor)      i delikatne mięso sprawiają, że wciąż kojarzymy ją z wykwintnym daniem. Ryba ta, nie tylko znakomicie nadaje się do smażenia i pieczenia, lecz także sprawdzi się jako baza do przyrządzenia znakomitego farszu czy pasztetu. Wiosenna propozycja kusi kolorystyką i zapachem – łosoś otulony kompozycją ziół, podany z owocową salsą, to istna fuzja smaków, eksplodująca w podniebieniu.

Polecamy: W jaki sposób parzyć łososia?

Luksus smaku i prostota wykonania

Przed rozpoczęciem działań związanych bezpośrednio z łososiem, skup się na przygotowaniu owocowej salsy z mango. Można ją zrobić np. dzień wcześniej,a służyć może ona również jako dodatek do mięs.

Składniki: mango, pół ogórka, ¼ papryczki chilli bez pestek, ¼ czerwonej cebuli – wszystko obierz i drobno posiekaj. Do tego dodaj kolendrę, trochę skórki i soku z limonki, sól i pieprz. Połączone składniki pozostaw na min. godzinę, tak aby się „przegryzły”.

Zanim upieczesz łososia, przygotuj pastę, w której należy go marynować ok. 15 min. – ząbek czosnku, cukier, wiórki chilli, tymianek, ziarna kopru i sok z limonki. Łososia wyłóż na teflonowej blasze do pieczenia (skórką do dołu), posmaruj oliwą i dobrze przypraw. Rozsmaruj pastę i odczekaj kwadrans, następnie wstaw rybę do rozgrzanego piekarnika (200⁰C) na 11-12 min. – w zależności od grubości filetów. Po tym czasie mięso powinno z łatwością oddzielić się od skóry, którą najlepiej pozostawić na blasze. Tak upieczonego łososia podawaj z salsą z mango.

Zobacz także: Jak zrobić carpaccio?

Redakcja poleca

REKLAMA