Jak jeść marakuję?

Owoce.
Jej orzeźwiający charakter sprawia, że jest doskonałym dodatkiem do deserów i koktajli, ale najlepiej smakuje jedzona wprost ze skórki. Jeśli raz się ją spróbuje, wraca się do niej po wielokroć.
/ 05.04.2011 11:24
Owoce.

Słodycz o wielu nazwach

W naszym kraju najbardziej znana jest jako marakuja, ale to nie jest jedyne jej imię. Oficjalnie zwana jest passiflorą (znajduje to też odzwierciedlenie w językach obcych, na przykład passion fruit po angielsku, po francusku fruit de la passion). Prawdopodobnie nazwę tę roślina zawdzięcza swym kwiatom, które chrześcijańskim kolonizatorom przypominały koronę cierniową Chrystusa. Do tego samego skojarzenia z męczeńską pasją nawiązuje kolejna nazwa - męczennica. Z kolei nazwa marakuja nawiązuje do określenia indiańskiego, które można przetłumaczyć jako owoc do zjedzenia na jeden raz, co najlepiej oddaje jego doskonały smak. Roślina tworzy przepiękne pnącza. Rośnie głównie w Ameryce Południowej, ale także w Nowej Zelandii, Afryce i na kilku dużych wyspach. Wymaga klimatu tropikalnego.

Zobacz także: Co zrobić z awokado?

Orzeźwiający smak

Owoce marakui nie są duże, mają jajowaty kształt, a po rozkrojeniu ukazują się liczne nasiona otoczone osnówką. Miąższ jest nieco galaretowaty, ale ma ciekawy słodko-kwaskowy smak, który sprawia, że marakuja świetnie sprawdza się w deserach jako swego rodzaju przeciwwaga dla zbyt słodkich akcentów. Można robić z niej sok do koktajli, dodawać do jogurtu, lodów i kremów. Pestki są jadalne, choć wiele osób ogranicza się tylko do miękkiego miąższu. Marakuja pasuje również do delikatnych dań mięsnych, warto też poeksperymentować z dodawaniem jej do sałatek owocowych i surówek warzywnych. W większych kompozycjach smakowych odznacza się orzeźwiającym aromatem. 

Zobacz także: Tajemniczy owoc kaki

Redakcja poleca

REKLAMA