Czy znasz staropolskie pomysły na sylwestrowe mięsiwa?

Wołowina, by smakowała dobrze, wymaga dość długiego czasu przyrządzania. Jej aromat zaczaruje wszystkich domowników.
Oczywiście nie każdy mógł sobie na takie jadło pozwolić, ale ten kto mógł na sylwestrowy stół szykował zgodnie ze staropolskim obyczajem pyszne mięsiwa, a nawet dziczyznę.
/ 19.12.2010 20:36
Wołowina, by smakowała dobrze, wymaga dość długiego czasu przyrządzania. Jej aromat zaczaruje wszystkich domowników.

Kuchnia staropolska podsuwa wiele pomysłów na przyrządzenie sylwetowego mięsiwa - nie są to jednak przepisy najprostsze, ale i samo przygotowanie pysznych szynek, boczków i pieczonego drobiu wymaga pewnej wiedzy kulinarnej. A zatem zapraszam do mięsnej podróży po regionach Polski.

Warmia i Mazury - fromborska pieczeń i pieczeń barania po mazursku

Pieczeń fromborska to nie lada wyzwanie - wołowinę trzeba natrzeć przyprawami naszpikować marchewką, marynować a po dobie zamiast marchewka mięso należy naszpikować również marynowana wcześniej słoniną. Mięso należy piec polewając je cały czas bulionem, dzięki czemu jest ono wyjątkowo miękkie. Warzywa, w towarzystwie których dusiło się mięso należy zmiksować i podać jako sos. Z baranią pieczenią po mazursku jest jeszcze więcej zachodu. Po pierwsze mięso musi się długo marynować - cztery dni, po drugie podczas pieczenia również trzeba polewać mięso sosem.

Wielkopolska

Szczególnie dużo przepisów na różnego rodzaju pieczyste proponuje właśnie kuchnia wielkopolska. Wśród jej przepisów znajdziemy miedzy innymi pomysły na: roladę cielęcą, baraninę po poznańsku, medaliony po myśliwsku.

Polecamy: Jak zrobić szynkę wielkopolską?

Kujawy

Ten region również obfituje w propozycje podania mięsiwa, które zrobią furorę na sylwestrowym stole.

Kuchnia kujawska podaje następujące propozycje: żeberka wieprzowe po żnińsku, schab w przyprawach, schab pieczony w mleku - moim zdaniem najlepsza propozycja podania pieczonego schabu, pieczeń cielęca i prawdziwy rarytas - faszerowany mostek cielęcy po brudnicku.

Lubelska dziczyzna

Kuchnia Lubelszczyzny i Podlasia proponuje również przyrządzenie dziczyzny: kotlety z jelenia w sosie z czarnego bzu, białowieskie filety z dzika i filety z dzika w sosie pomarańczowym.

Czytaj także: Jak przygotować jagnięcinę po beskidzku?

Redakcja poleca

REKLAMA