Chili

Chili
Jedna z najbardziej znanych przypraw na świecie. Mimo wyjątkowo ostrego smaku, dodawana jest do potraw większości kuchni. Ludzie za nią przepadają!
/ 22.10.2009 12:28
Chili

Papryka chili pochodzi z Ameryki Środkowej. Na świecie znanych jest kilkadziesiąt jej odmian i co ciekawe – nie wszystkie są „palące”. Do tych najbardziej delikatnych należy m.in. „Sweet Banana”. Najostrzejsze są te najmniejsze i najbardziej spiczaste, najdelikatniejsze – żółte. Rzadko papryczki dodaje się do potraw ze względów zdrowotnych (przyspieszają spalanie kalorii i hamują apetyt). Częściej chodzi o walory smakowe.

Chili znana jest w kuchniach całego świata. W Indiach dziennie zjada się nawet garść papryczek. Może trudno nam to sobie wyobrazić, ale w wielu krajach chili uznaje się za przekąskę.

Europejską stolicą chili są zdecydowanie Węgry. Jednak wbrew powszechnej opinii, tamtejsi kucharze nie używają tych najostrzejszych odmian papryki. Chili dodaje się m.in. do leczo, tokania (potrawy z mięsa, pomidorów i grzybów) i zup.

Najbardziej ostre są nasiona papryki. Jeśli je usuniemy poziom ostrości może spaść nawet o połowę. Gdy chcemy, żeby papryka była bardziej ostra, możemy poddać ją suszeniu. Często suszone chili mają również trochę inny smak niż świeże.

Papryczki chili można dodawać praktycznie do wszystkich rodzajów potraw: dań głównych, potraw na grilla, przetworów (papryki z cebulą), sosów (harissa, gdzie obok chili pojawiają się: kminek, mięta suszona, oliwa, czosnek i sól), zup (meksykańskiej z dyni), sałatek, a nawet ciast czekoladowych.

Chili możemy używać pod różnymi postaciami m.in. chili świeże, suszone, marynowane albo w proszku. Na rynku dostępne są papryki mniej lub bardziej ostre.

Ostrość papryki

Za ostrość papryki odpowiada kapsaicyna. Stworzono nawet specjalną skalę (Scoville'a), dzięki której mierzy się ostrość papryki. W tradycyjnej papryce skala ta wynosi 0 SHU, w tabasco – ok. 40 000 SHU, a w najostrzejszej (Naga Jolokia) skala sięga do 1 041 427 SHU. Naukowcy określili nawet śmiertelną dla człowieka dawkę chili. Istnieje jednak bardzo małe podobieństwo, że ktoś zafunduje organizmowi taką ilość. Ostrość papryki ze śmiertelną dawką kapsaicyny kilkakrotnie przewyższa bowiem możliwości nawet największych wielbicieli ostrych przypraw.

Zobacz potrawy z chili: Żeberka w ostrym sosie, Chili tofu, Krewetki z orzechami nerkowca, Kurczak w sezamie, Szpinak z kiełkami soi, Sajgonki z wołowiną.

Redakcja poleca

REKLAMA